• Ana Sayfa
  • Kurumsal
  • Basında West
  • Programlar
  • Saat ve Ücretler
  • Duyuru ve Kampanyalar
  • Yurtdışı Eğitim
  • İletişim

 

Üye Girişi
Login
 
Pass
 
 
 
 
 
 
 
 

KPDS VE ÜDS KALKTI, YERİNE YDS GELDİ

ÜDS ve KPDS kaldırıldı, yerine YDS geliyor. Resmi gazetede yayımlanan bildiriye göre ÜDS ve KPDS sınavları kaldırıldı.

 

4 Ocak 2013 tarih ve 28518 sayılı Resmi Gazetede de yayınladığı şekliyle ÖSYM bundan böyle yılda 2 kez olmak üzere YDS (Yabancı Dil Bilgisi Seviye Belirleme Sınavı) adı altında sınav yapılacağı ÖSYM tarafından duyuruldu. İlk sınavın 7 Nisan 2013 tarihinde yapılması planlanmaktadır.

 

Dikkat: Google ya da Facebook reklamları üzerinden yeni YDS sistemine göre adayları sınava hazırladıklarını iddia eden kurum ve kişilere dikkat edin. Müfredatı netleşmeyen bir sistem üzerine yapılan bu ticari faaliyet tamamıyla para tuzağıdır. Adayların bu tarz kurumlara itibar etmemelerini öneririz.

 

ÜDS ve KPDS'nin Kaldırılması İle İlgili ÖSYM Tarafından Yapılan Resmi Duyuru

 

BASIN DUYURUSU
(4 Ocak 2013)

Yabancı Dil Bilgisi Seviye Belirleme Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik, 4 Ocak 2013 tarihli ve 28518 sayılı Resmi Gazetede yayımlanmıştır. Bu Yönetmelik gereği; Merkezimiz tarafından bazı dillerde yılda iki kez olmak üzere Yabancı Dil Bilgisi Seviye Belirleme Sınavı (YDS) yapılacaktır. Sınavın ilk uygulamasının 7 Nisan 2013 tarihinde yapılması planlanmaktadır.

2013 yılından itibaren ÖSYM tarafından, yabancı dil bilgisi seviye belirlemeye yönelik olarak, sadece Yabancı Dil Seviye Belirleme Sınavı (YDS) yapılacaktır. Diğer yabancı dil bilgisi seviye belirleme sınavları (ÜDS/KPDS vb.) yapılmayacaktır. Ayrıca; ÖSYM tarafından uygulanan ve içeriğinde yabancı dil sorusu/testi bulunan sınavlarda yabancı dil sorusu/testi bulunmayacak, bu adayların sınav sonuçlarının değerlendirilmesinde YDS’den alacakları puanlar kullanılacaktır.

Bu nedenle, 2013 yılından itibaren ÖSYM tarafından yapılan KPSS, TUS, DUS vb. sınav ve yerleştirme işlemleri ile ÜDS/KPDS sonuçlarını kullanan diğer kamu/özel kurum ve kuruluşların sınav/yerleştirme işlemlerine katılacak adayların, yabancı dil yeterliğinin belirlenmesi için 7 Nisan 2013 tarihinde yapılması planlanan YDS’ye katılmaları yararlarına olacaktır.


Kamuoyuna önemle duyurulur. ÖSYM Başkanlığı

 

Peki Şimdi Ne Olacak?

 

Bilindiği gibi KPDS ve ÜDS skorları yıllardır pek çok kurum ve kuruluş için İngilizce düzey belirleme kriteri olarak kabul ediliyordu. Bu karar bu nedenle eğitim dünyasına adeta bomba gibi düştü ve pek çok soru işaretini beraberinde getirdi. Öğrencilerimizden ve yakın çevremizden aldığımız ilk tepkilerden bazıları, öğrencilere yılda 4 kez sunulan bu şansın bundan böyle sadece 2'ye düşmüş olması, önceki dönemlerden alınan KPDS ve ÜDS skorların geçerliliği, yeni YDS sisteminin sınav içerik ve formatının nasıl olacağı, kamu ve yüksek öğretim kurumlarının YDS baraj kriterleri, YDS'nin diğer dilleri kapsayıp kapsamayacağı, mevcut KPDS ve ÜDS sınavlarının bir süre daha yapılıp yapılmayacağı, sınava katılacak adaylara yumuşak geçiş süreci tanınıp tanınmayacağı, sınav yapılan illerde her hangi bir değişiklik var mı, sınav formatı eski adıyla YDS şimdiki adıyla LYS-5 olan sınav formatına mı benzeyecek, tüm bu konular şimdilik belirsiz. Kısa bir süre sonra yapılacak açıklamalarla konunun daha netlik kazanacağını umut ediyoruz.

 

Güncel Açıklamalar:

 

11 Ocak 2013 

 

Yeni nesil sınav sistemi YDS'nin herhangi bir geçerlilik tarihinin olmayacağı ön görülüyor. Bu artık adayların KPDS - ÜDS'deki gibi eski skorları yenileme eziyetinden kurtulacağı anlamına geliyor ancak YDS sınav skorunu ile aday kabul eden kurumlar YDS'nin geçerliliğine ömür biçebilecek dolayısı ile ÖSYM'nin yapmış olduğu bu açıklama çok da dikkate alınmayacak gibi görünüyor. Bu noktada her kurumun kendi başına hareket etmesi, bir karmaşayı da beraberinde getirebilir. Gelişmeleri hep birlikte takip edeceğiz.

 

ENGLISH WEST Olarak Biz Diyoruz Ki :

 

ENGLISH WEST olarak yıllardır KPDS ve ÜDS sınav sisteminin, kişilerin gerçek İngilizce seviyelerini yansıtmadığını iddia ettik. (Bakınız önceki yorumlarımız). Bu nedenle yeni YDS sınav sisteminin içinde mutlaka TOEFL ya da IELTS gibi konuşma "session"larının yani bölümlerin konması gerektiğini savunuyoruz ancak, planlanan 7 Nisan 2013 tarihine bakacak olursak, basın duyurusunun yapıldığı 4 Ocak 2013 tarihinden sadece 4 ay sonra girilmesi tavsiye edilen bu sınav formatının çok da farklı olmayacağını düşünüyoruz. Buna ilave olarak 2013 yılının bir geçiş süreci olarak rol oynayacağını, bu yıl içinde hem yeni YDS sınav sisteminin hem de önceden planlanmış ÜDS ve KPDS sınavlarının planlandığı gibi yapılacağını ön görüyoruz. Çünkü gerek daha önce yapılan eğitim sistem ve format üzerindeki değişiklikler, gerekse YTL'den TL'ye geçiş süreci gibi toplumun tamamını yakından ilgilendiren konularda alınan kararlar hep bu zihniyette alınmış paralel kararlardır. 80'li yıllardan beri kullanılan ve Türk eğitim tarihinin en uzun soluklu sınav formatlarından olan KPDS ve ÜDS'nin birden kesilip atılmayacağını tahmin ediyoruz. Bu tezimizi eski ismi YDS olan ama şimdiki adı LYS-5 olan sınav formatına benzeyip benzemeyeceği de ayrıca merak konusu. (Bakınız YDS müfredatı)

 

Elde ettiğimiz son bulgular, yeni nesil YDS sınavının en azından 2013 yılı için KPDS formatına yakın bir formatta olacağı yönünde. Tabi kesinlikle böyle bir şey olacak demiyoruz, biz sadece tahmin ediyoruz. Yönetmeliği biraz daha dikkatli incelediğimizde böyle bir sonucu çıkarıyoruz. ÖSYM'nin daha önce yapmış olduğu ani geçişlerde de bunu hep birlikte yaşadık ancak son 25 yıldır ilk kez bu kadar ciddi ve radikal bir kararın alındığına şahit oluyoruz. Yukarıdaki YTL > TL geçiş sürecinde verdiğimiz örnekte olduğu gibi ÖSYM mutlaka 2013'ü bir tampon yıl olarak kullanacak ve radikal değişikliği 2014 ve 2015'te yapacaktır diye düşünüyoruz. Gelişen teknolojinin aksine KPDS ve ÜDS çağın gerisinde kaldığı ve uluslararası arenada bu sebeple akredite olamadığı konuşuluyordu. Bir yandan eğitimde Fatih projesi gibi iddialı ve çağdaş bir yapılanma devam ederken, ÖSYM'nin bundan etkilenmemesi elbet düşünülemezdi.

 

Uzun zamandır hep işittiğimiz ÖSYM'nin ETS / ESOL gibi uluslararası yüksek akreditasyona sahip sınav ve eğitim kurumlarına bir yazılım yazdırıp, bunu Fatih projesine entegre edebileceği konuşuluyordu ve görünen o ki yeni nesil YDS sınavı uluslararası akranları gibi artık elektronik ortamda 4 becerinin de kullanıldığı (Listening - Writing - Speaking & Reading) adayın gerçekten İngilizce seviyesini ölçen bir sınav olarak karşımıza çıkacağı yönünde ilerliyor. Biz de dahil yıllardır KPDS ve ÜDS'nin spoken bölümünün olmamasını hep eleştiriyorduk.

Sonuç itibarı ile sınav formatı ne olursa olsun tüm sınavların temelinde Genel İngilizce olduğunu hatırlatıyor, öğretmenine, eğitim müfredatına ve eğitim kalitesine inanan her İngilizce kursunun öğrencilerine gereken en iyi İngilizce eğitimi vereceğini savunuyoruz. Adayların en kısa zamanda rakiplerinin 1 adım daha öne çıkmaları için Türkiye genelinde herkesin zayıf olduğu "spoken" konusunda bir an önce yol almalarını tavsiye ediyoruz. ENGLISH WEST olarak bizler, öğrencilerimizi üstün metod ve müfredatımız ile hazırlıyor, onlara iş ve akademik dünyanın kapılarını açıyoruz.

Ana Sayfa Programlar | Basında West | Kurumsal |  Saatler ve Ücretler | Duyurular Kampanyalar | Yurtdışı Eğitim | İletişim