Üye Girişi
Login
 
Pass
 
 
 
 
 
 
 
 İZMİR KPDS - ÜDS KURSU NOTLARIMIZ

KPDS - ÜDS SINAV VE ÇÖZÜM TEKNİKLERİ

 

ÖSYM tarafından yapılan değişiklikle, bundan böyle KPDS ve ÜDS sınavları YDS Adı ile yapılacaktır. YDS Sınavları ile ilgili bilgi için tıklayınız.  

 

İzmir KPDS - ÜDS kursları içinde her yıl önemli başarılara imza atan ENGLISH WEST kimliğimizle, sizlerle yaptığımız karşılıklı görüşme ve konularla ilgili olarak bu sayfalarımızda KPDS - ÜDS kurslarımızla ilgili düşünce ve yorumlarımıza yer vermek istedik.

 

KPDS ve ÜDS ile ilgili genel bilgileri önceki sayfalarımızda okudunuz ve çoğunu da zaten biliyorsunuz, araştırdınız, öğrendiniz, irdelediniz ve sonuç itibariyle kıyasladınız.

 

Peki gerçekte nedir bu KPDS ve ÜDS?

Ne işe yarar?

Nasıl baş edilir?

Ne yapmamız gerekir?

 

Bu sorular karşısında genelde ümitsizliğe kapılan KPDS'yi ve ÜDS'yi önünde aşılması zor bir engel gibi gören kişilerin sorduğu sorular olarak karşımıza çıkıyor, çıkmaya da devam ediyor. Çoğunlukla mesai saatleri içinde bu umutsuzluk ve çaresizliğe kapılmış kişilere açıklama yapıyoruz. Örneğin belli bir kariyere ulaştınız. İngilizce kursuna ayıracak zamanınız yok. Evlisiniz, çocuğunuz var aile yaşamınız / okulunuz / işiniz hatta kendinize ayıracağınız bir parça zaman bile önemli olduğu için bunu iki defa düşünmek zorundasınız. Uzun bir yol sizi bekliyor, bu yola çıkmak istiyor ama bir türlü cesaret edemiyorsunuz.

 

Bir yanda sosyal yaşamınız, aileniz, kısıtlı özel hayatınız...

Bir yanda da işiniz / okulunuz ve kariyeriniz...

 

Bu durumda sadece 2 alternatifiniz var

 

Bir kursa katılmak...

Ya da katılmamak... (Shakespeare'in dediği gibi aslında tüm mesele bu da değil)

 

Kursa katılmamaya karar verenlerden olsaydınız bu sayfaları zaten okumazdınız. Katılmaya meyillisiniz ki bu yazılarımızı okuyorsunuz. Katılmayacağım diyorsanız o zaman tarayıcınızın penceresini şimdi kapatın ya da başka bir siteye geçiş yapın.

 

Devam ediyoruz....

 

Nereden çıktı bu KPDS?

 

KPDS'nin doğuşuna, gelişimine ve olgunlaşmasına bizzat tanıklık eden eğitimciler olarak konuyu biraz açalım.

 

İlk uygulandığı 80'li yıllarda öncelik devlet kadrolarına atama için İngilizce sınavında başarı gösterenleri saptamaktan çok, devletin önemli ve kilit noktalarında bulunan mevcut kişilerin İngilizcelerinin ne düzeyde olduğunu anlamaya yönelik bir test olarak kamu dünyasına sessizce düştü. KPDS'nin atası son derece "kazık" (affedin), anlaşılmaz, tüm bilgilerinizi altüst eden, muhteşem İngilizcenizle sizleri adeta sudan çıkmış balığa döndüren, inanılmaz tartışmaları beraberinde getiren, işin uluslararası boyutlara taşındığı bir misyona sahipti. Daha sonra yapılan inceleme ve yapılandırmalarla biraz daha esnek yapıya kavuşturulan bu sınav çok olmasa da halka inebilmeyi başardı.

 

Buradaki amaç her ülkenin sahip olduğu yabancı dil resmi seviye belirleme sınavına Türkiye'nin de sahip olması idi. Bu sebeple nur topu gibi milli bir sınavımız oldu. İngiltere'nin IELTS'i - Cambridge'i, Amerika'nın TOEFL'ı, Fransa'nın D.E.L.F'i, Almanya'nın ZD'si ya da GZ'i olur da bizim KPDS'miz olmaz mı? İşte KPDS'nin doğuş amacı budur. Tamamen uluslararası standartlara kavuşma gerekliliğidir.

 

Gelgelelim "ecnebi akranlarının" geçirdiği evrime ayak uydurmak yerine 90'lı yılların ikinci yarısında akademik dünya için bir de kardeşi oldu KPDS'nin. O da yakından tanıdığınız ÜDS. Angry Birds oynayanlarınız bilir. Küçük mavi kuşlar ekrana dokunduğunuz zaman 3 e ayrılır. ÜDS de sağlık, sayısal ve sosyal olmak üzere üçe ayrılıyor.

 

Şu evrim konusunu da yeri gelmişken açalım. En popüler olan sınavlardan IELTS ve TOEFL yaratıcıları Cambridge ve ETS, 2006 ilkbahar döneminden itibaren kişilerin İngilizce seviyelerinin sadece gramer ve test tekniğinden ibaret olmadığını anladı ve stil değiştirdi. Çoğu kişinin korkulu rüyası gerçek oldu ve sınavlara "speaking" bölümü ilave edildi. Kalemin yanında artık ağız da işleyecekti. İşte bu noktada dengeler tamamen değişti ve ciddi kıyımlar başladı. Gramer ve test tekniklerinden istediğiniz kadar başarılı olun ancak konuşma ile ilgili bir varlık gösteremezseniz elinizdeki kartlar teker teker geri alınıyor, alınmaya da devam ediyor. (Olur da IELTS - TOEFL - Cambridge Sınavlarına katılacaksanız sizi Callan Metod galerimize alalım, lütfen oradan devam edin)

 

Neden bunları anlattık?

 

Biz eğitimciler, bir bebeğin doğuşuna şahitlik yaptık, gelişimini izledik, çoğalmasını gördük, iniş ve çıkışlarını not ettik. Akranları ile kıyasladık, bunu yaparken 25 yıllık yurtdışı deneyimimizi konuşturduk. Tüm gelişmeleri yerinde ve zamanında inceliyoruz. Görüyoruz, uyguluyoruz ve diyoruz ki çok uzak olmayan bir tarihte KPDS ve ÜDS'nin speaking Session'larına hazır olmalısınız. Tarih olarak bir aralık vermemiz çok zor ancak teknolojinin gelişimi sayesinde bu sürecin çok da uzun olmayacağını ön görüyoruz.

 

"İyi de bundan bize ne" diyebilirsiniz.

 

Haklısınız.. Diyebilirsiniz ancak güzel bir atasözümüz var: Gelen gideni aratır derler. Bizim için hava son derece güzel ve hoş. ÖSYM'nin bu doğrultuda yaptığı çalışmaları takdirle karşılıyor ve destekliyoruz. Çünkü bizim okullarımızda uyguladığımız dünyaca ünlü metodlarımız var. Biz yeni sisteme dünden hazırız ve razıyız. Çünkü "İngilizce konuşmayı" ülkemize ilk biz getirdik. 

 

Geleceği bir kenara bırakıp günümüze bakalım dediğinizi duyar gibiyiz.

 

Devam edelim:

 

Mevcut KPDS ve ÜDS sınavlarına girip hazırlanan kursiyerlerin büyük çoğunluğu gramer + kalem + teknik öğrencileri. Bizim burada vereceğimiz eğitimle sizler KPDS ve ÜDS'de başarı sağlayan birer birey olarak okulumuzdan mezun olacaksınız. Bunun için hep birlikte sırt çantalarımızı yüklenip yola çıkacağız. 

 

KPDS ve ÜDS'de başarılı olmak, yazının başında da belirttiğimiz gibi "İmkansız Dağını" aşmakla eşdeğer değildir. Eğer siz dağın içinden geçen tünelleri ve zor olmayan patikaları keşfeder, rehberimizi iyi şekilde takip ederseniz, gözünüzde büyüttüğünüz bu engeli farkına dahi varmadan atlatabilirsiniz. En azından bunu yapanların sizlerle aynı sıraları paylaştığını bilmelisiniz. Referans isterseniz yüzlercesi arşivimizde var. Hepsi bizde.

 

Bu sınavı başarıyla atlatmanız için sular seller gibi İngilizce bilmenize de gerek yok. (Atlatanlardan biliyoruz) Yüreğinize biraz su serperlim. Okulumuzda ana dili İngilizce olan öğretmenlerimize bu sınavı verdiğimizde en fazla 10 dakika tahammül edebildiler. Kimi bize sordu, kimi de bu soru böyle sorulmamalıydı dedi kimi de sonra yaparım dedi ve bir daha dönüp bile bakmadı. Okulumuz dışında sürekli bağlantıda olduğumuz anadili İngilizce olan diğer kişilerden de aldığımız tepki yine bu doğrultuda. Demek ki çok iyi İngilizce bilmek sorunu çözmek için yeterli olmuyor. Diğer bir deyişle yaşla kuruyu çok iyi ayırt etmek gerekiyor.

 

Peki ne yere ne de göğe koyduğumuz bu sınavların nasıl üstesinden geleceğiz?

 

İngilizlerin güzel bir sözü vardır. "It's not a rocket science" yani anlamak için alim olmaya gerek yok. İşte örnek biziz. Kursumuzun ta kendisi. Başarılı bir KPDS VE ÜDS kursunun olmazsa olmazları nelerdir gelin yakından inceleyelim: 

 

1- Profesyonel Kadroya Sahibiz: Sonuna kadar övündüğümüz dinamik, çalışmayı seven, sevdiren, araştırmacı, kaynak kurdu, İngilizceyi öğrencisine tüm yönüyle aşılayan Türkiye'deki en iyi kadrolardan birine sahibiz. Beraber çalışmaya başladığımızda bunu yakından izler ve siz de şahit olursunuz.

 

2- Aktif öğrenci Misyonumuz: KPDS ve ÜDS kurslarımıza katılan öğrencilerimiz ezber ve klasik kalıpların dışına çıkan, soru sormaya çekinmeyen, kendine verilen soruları soru olarak değil, bulmaca tadında çözmeye hevesli aktif birer öğrenci konumunda değerlendirilir. Çünkü olayı sevdiririz ve bu inanın çok önemlidir.

 

3- Tüm Kaynaklardan Yararlanırız: Diğer kurslardaki gibi Türkiye'de satılan, internette dolaşan ve herkesin elinde bulunan soruların yanı sıra ENGLISH WEST olarak özellikle İngiltere ve Amerika'da Borders, Barnes & Nobles, Waterstone's, Foyles gibi dünyanın önde gelen Bookstore'lardan sürekli kaynaklar çeker notlarımızla harmanlarız.

 

4- Stratejik Noktalara Değiniriz: Yukarıda da yüksek puan için olağanüstü bir İngilizce bilgisine gerek yoktur demiştik. Peki nasıl başarılı olacağız diye soracaksınız: Hemen açıklayalım:

 

     a) İngilizce aslında dilin matematiğidir, fiziğidir. Fen derslerinden alışık olduğunuz formüller yabancı dilde de vardır. Bu formülleri eksiksiz öğrenmek birinci kuraldır. KPDS ve ÜDS ile ilgili gramer sorularını çözerken sürekli bu formülleri göz önüne almanız gerektiğini görecek ve izleyeceksiniz. ENGLISH WEST'de bu formülleri sizlere eksiksiz şekilde öğretiyor tamamen öğrendiğinize emin oluyoruz.

 

    b) İngilizce zaman kalıplarını ve gramer kurallarını tamamen öğrenirken bir yandan da KPDS ve ÜDS için gerekli olan kelime dağarcığını geliştiririz. Fakat bunu yaparken flash kartlar gibi klasik yaklaşımlar yerine yurtdışındaki öğrencilerimizde izlediğimiz yöntemleri kullanırız. Doğal ortamda öğrenilen kelimeler suni ortamda öğrenilenlere oranla çok daha kalıcıdır. Bu nedenle kursiyerlerimize belli senaryolar uyarır ve bu senaryo içinde kendilerini ifade etmelerini sağlarız. Yine bir atasözü: Başa gelmeyince bilinmez. Kelimeleri anlamakta ve ezberlemekte güçlük çektiğinizi izlersek, ilgili olayı başınıza getirir, sizi senaryonun bir parçası yaparız. Şöyle düşünün, 1-2 gün önce öğle ya da akşam ne yediğinizi bilemezsiniz çünkü bu sizin için rutin bir süreçtir ancak çok şık bir restorana acıkmış bir şekilde gidip tüm zamanların en güzel yemeğini yediğinizde bu lezzet ve ortam aklınızdan uzun süre çıkmayacaktır. Kelimeler de böyledir. Önce anı yaşar ondan sonra o anla ilişkili kelime belleğinizde canlanır. Çok susadınız ve canınız su istedi. Water kelimesini size öğretmek için sizi bir süre susuz bırakır ve suyu cümleyi doğru şekilde kurduktan sonra size sunarız. Tabi burada verdiğimiz örnek çok basit bir örnek. Bir sonraki şıkta daha teknik bir olayı aktaracağız.

 

   c) KPDS ve ÜDS'nin ana mekanizması öğrenciyi aldatmak, tuzağa düşürmek ve yanıltmak. Yanlış algılamaya neden olabilecek potansiyel soruları tenis maçında size atılan toplar olarak düşünün. Ters köşeye atılan her soruya doğru yanıt vermek ve iyi bir oyun çıkarmak gerekir. Bu sınavlar aslında savaş gibidir ve belli bir strateji geliştirmek ister. B şıkkında verdiğimiz yanıltıcı kelime bilgisinin yerini bu kez gramer alıyor. Bu bölümde işinizi çok iyi sağlama almanız önemlidir. Gramerin yanında düşmemeniz gereken tuzakların başında eş anlamlı kelimeler de geliyor. KPDS - ÜDS sorularını hazırlayan zümre sizin nerede tuzağa düşeceğinizi iyi bilir. Her kelimenin ana anlamını bilmekle de iş bitmiyor. Mesela bu sınavlara giren her kul, "plant" sözcüğünün sadece bitki anlamına gelmediğini bilmelidir. Fabrika anlamına da gelen bu sözcüğü tuzak sorularda bitki anlamında kullanırsanız çok iyi bildiğinizi zannettiğiniz ve emin olduğunuz soruyu ansızın kaybedersiniz. Bunun örneklerini İngilizcede çoğaltmak her zaman mümkün çünkü gerçekten bu tür sinonimlerden süper tuzaklar kurulabilir ve kursiyer bu ağa çok rahat düşürülebilir.

 

   d) Tüm bu olumsuzluklara karşın İngilizcede belli sınırlar içinde gramer ve gramer kuralları olduğu için KPDS ve ÜDS'nin çeldirici misyonu da belli bir sınıra kadardır. Hiç açık bırakmadan genel hatlarını ve kontrol noktalarını elinde bulundurursanız 150 tane de değişik soru çıksa belli bir süreden sonra bu kurallara hükmetmeye başlarsınız. Burada önemli olan nokta çözebildiğiniz kadar fazla ÜDS ve KPDS sorusu çözmek ve pratik kazanmaktır.

 

Çoğu kurs belli oranda iyi ya da kötü bilgiyi verir ama bilinmelidir ki bilgi asla tek başına yeterli değildir. Burada önemli olan bunu pratiğe dökmektir. KPDS ve ÜDS de çok iyi skor almış birinin İngilizce konuşamaması ya da tersini düşünelim çok iyi İngilizce konuşan birinin KPDS ya da ÜDS'de başarılı olamaması buna verilebilecek en güzel örnektir. Bizim konuşma İngilizcesi eğitiminde kullandığımız Callan Metod'da da durum aynıdır. Biz bilgiden sonra kazanılan pratiğin önemini her platformda dile getiriyoruz. Sık sık verdiğimiz örneği burada da dile getirelim. Sürücü belgesi olanlar bilir. Sürücü adayının motorlu taşıtlar kursunu bitirdikten sonra sadece teorik bilgilerle arabayı kullanabilmesi mümkün değildir. Tüm teorik bilgilerimize rağmen hepimiz hatalar yaptık. Arabayı viteste çalıştırdık çoğu kes stop ettirdik ama zamanla bunların tek tek kaybolduğunu izledik. Dil öğrenme ve KPDS - ÜDS sınav dönemi de aynen bunun gibidir. Yeter ki size aracınızı tüm kurallarıyla kullanmasını öğreten bir eğitmeniniz olsun. Gerisi zaten çorap söküğü gibi gelir.

 

Bir önceki sayfamızda teknik konulara değindiğimiz için burada çok fazla tekniğe girmek istemiyoruz. Mümkün olduğunca yalın bir dille mesleki düşüncelerimizi güncel olaylardan ata söz ve deyimlerden bahsederek örneklemek istedik.

 

Amacımız sizi de ENGLISH WEST ailesine görmek ve diğer başarılı öğrencilerimiz gibi KPDS ÜDS sınavlarına hazırlamak.

 

En kısa sürede İzmir KPDS ve İzmir ÜDS kurslarımızda sizleri görmeyi arzu ediyoruz... 

İzmir KPDS kursları gün, saat ve ücretlendirmeler için lütfen bizlere ulaşınız.

Ana Sayfa Programlar | Basında West | Kurumsal |  Saatler ve Ücretler | Duyurular Kampanyalar | Yurtdışı Eğitim | İletişim