Üye Girişi
Login
 
Pass
 
 
 
 
 
 
 
 

İZMİR IELTS ve IELTS GENEL BİLGİLER

IELTS (International English Language Testing System)

 

IELTS, İngilizcenin geçerli olduğu ortamlarda eğitim almak veya çalışmak isteyenlerin İngilizce seviyelerini belirlemek üzere bütün dünyada uygulanan ve dünyanın en çok önerilen dil sınavlarından biridir. İzmir ENGLISH WEST dil okulumuzda da bu paralelde İzmir'de IELTS kursları vermekteyiz.

 

IELTS'in Uluslararası Geçerliliği

Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere, Avustralya. Kanada, aralarında Türkiye de dahil birçok ülkede, 7000'e yakın üniversite ve kurum, adayların İngilizce seviyelerinin bir resmi kanıtı olarak uluslararası IELTS sonucunu kabul etmektedir.

  

IELTS Artık Bundan Sonra Amerika'da da Geçerli.

Çok değil, bundan birkaç yıl öncesine kadar ABD'deki üniversitelere başvurularda sadece TOEFL sınavı kabul ediliyordu. IELTS'in dünyanın en güvenilir sınavı olarak itibar kazanması ile beraber son yıllarda 3.000'den fazla üniversite IELTS sonucunu da kabul etmeye başladı. Bu üniversitelere IELTS ile başvuran öğrenci sayısı her yıl giderek artmaktadır. Buna parelel olarak İzmir IELTS kursunu dil okulumuzda düzenliyor ve arzu eden katılımcılarımızı 1989'dan beri süregelen deneyimimizle İngiltere'deki dil okullarımıza IELTS eğitimi için gönderiyoruz.

 

Kimler için IELTS Gereklidir?

* Türkiye'de üniversitelerin ön lisans veya lisans programlarında İngilizce Hazırlık muafiyetinden yararlanmak isteyen adaylar.
* Türkiye'de üniversitelerin yüksek lisans veya doktora programlarına başvuru yapmak isteyenler.
* Amerika Birleşik Devletleri ye İngiltere başta olmak üzere yurtdışındaki üniversitelerin lisans, lisansüstü v.b. programlarına başvurmak isteyenler
* İngilizce seviyesinin belgelenmesinin zorunlu olduğu kurumlara iş başvurusunda bulunmak veya çalıştıkları kurumdan dil tazminatı almak isteyenler. (THY, Yapı Kredi Bankası, Anadolu Sigorta, Akbank, Türkiye İş Bankası gibi ulusal kurumlar)
* Avustralya, Kanada v.b ülkelere göçmenlik veya iş başvurusunda bulunmak isteyenler

 

Hangi Üniversite Kaç IELTS Puanı İstiyor?

 

Türkiye'de eğitim veren bazı üniversitelerimizin lisans programlarında İngilizce Hazırlık Muafiyeti için kabul ettikleri IELTS notları (Kurul kararlarına göre her yıl değişim gösterebilir, en güncel bilgiyi üniversiteden alınız)

 

Boğaziçi Üniversitesi 7.0
 
Beykent Üniversitesi
6.0
ODTÜ
6.0

 
Çankaya Üniversitesi
6.0
İTÜ
6.0

 
Gediz Üniversitesi
5.5
Hacettepe Üniversitesi
6.0

 
Haliç Üniversitesi
6.5
Marmara Üniversitesi
6.0

 
Aydın Üniversitesi
5.5
Özyeğin Üniversitesi
6.5

 
Bilgi Üniversitesi
5.5
Koç Üniversitesi
6.5

 
Şehir Üniversitesi
5.5
Yeditepe Üniversitesi
6.5

 
İstanbul Ticaret Üniversitesi
5.5
Sabancı Üniversitesi
6.5

 
İzmir Ekonomi Üniversitesi
5.5
Bilkent Üniversitesi
6.5

 
İzmir Üniversitesi
6.0
Atılım Üniversitesi
6.0

 
Kadir Has Üniversitesi
5.5
Bahçeşehir Üniversitesi
6.0

 
Maltepe Üniversitesi
5.5
Kültür Üniversitesi
6.0

 
Okan Üniversitesi
5.5
Işık Üniversitesi
6.0

 
TOBB Üniversitesi
6.0
Uludağ Üniversitesi 6.0
 
Yaşar Üniversitesi
5.5


YÖK'ün yayınladığı yönetmelik, 15 Temmuz 2009 tarih ve 2009/14 sayılı Akademik Kurul Kararı ile üniversitelerimizin tamamı İngilizce Hazırlık, Yüksek Lisans veya Doktora başvurularında IELTS'i kabul görmektedirler.

Üniversitelerin ön lisans, lisans, yüksek lisans, doktora v.b programları farklı notlar isteyebilirler. Yukarıdaki tablo fikir vermesi açısından bazı üniversitelerimizin lisans programlarında İngilizce Hazırlık Muafiyeti (Hazırlık atlama) için kabul ettikleri IELTS notları ve skorlarını göstermektedir.

Aynı üniversitenin lisans programlarında bazı programlar farklı notlar isteyebilir. Örneğin üniversitenin mühendislik bölümleri 6.0 isterken İngiliz Dili ve Edebiyatı ve Mütercim Tercümanlık bölümü 7.0 gibi bir puan birimi öğrenciden istenebilir.

ÖNEMLİ NOT: Hedeflenen üniversite ve programın resmi birimlerinden veya web sitesinden hangi IELTS skorunun kabul edildiğini öğrenmenizi tavsiye ederiz.

 

IELTS'in Diğer Rakip Sınavlardan Farkı

Kağıt Kalem Uygulama (Paper Based)

IELTS'i diğer sınavlardan ayıran en önemli özelliği kağıt-kalem uygulamasıdır. Adaylar, kendi eğitim ve sınav sistemlerinden alışık oldukları bu uygulamada gerçek İngilizce performanslarını gösterebilirler.

IELTS'te tüm adaylar İngilizce dinleme, İngilizce okuma ve İngilizce yazma bölümlerine aynı anda başlayıp aynı anda bitirirler. İngilizce konuşma bölümünde ise birbirlerinden bağımsız olarak sınavı alırlar.

 
Diğer Sınavların Uygulama Şekli

Computer Based veya Internet Based diye adlandırılan ve bilgisayar üzerinden uygulanan sınavlarda yanyana oturan iki adaydan birisi okuma bölümü yaparken diğer aday dinleme veya başka bir bölümü yapıyor olabilir. Bu durum ciddi konsantrasyon sorunu yaratabilir ve adayın kendisini gerçek anlamda ifade edememesine yol açabilir.

 

Yüz Yüze Konuşma (Face to Face Speaking)

IELTS'i benzer sınavlardan ayıran en önemli özelliği Konuşma (Speaking) bölümünün bire bir ve yüz yüze uygulanmasıdır. Konusunda uzman eğitmen, adaya kendisini rahatça ifade edebileceği gerçek bir diyalog ortamı sağlar. Bu yöntem, İngilizce konuşma davranış üzerine yapılan birçok akademik araştırma ile de ayrıca desteklenmiştir.

İngilizce Konuşma (Speaking) üç bölümden oluşur;

İlk bölümde aday aile, iş, ilgi alanları ve benzeri bir konu hakkında sorulan sorulara cevap verir. Örneğin:

* How do you spend your free time?
* Do you have any hobbies?
* What type of house do you live in?

İkinci bölümde adaydan ipuçlarına karşılık belirli bir konuda tartışması istenir.

* Tell me about your favourite local festival?

Son bölümde ise ikinci bölüm ile bağlantılı olarak diyalog devam ettirilir.

* Is this type of festival important in your culture?
* Would you expect this festival to change your future?

IELTS ile aynı amaca yönelik diğer sınavlarda konuşma bölümü, mikrofon ve kulaklık ile bilgisayar üzerinden uygulanır ve ne yazık ki sağlıklı bir diyalog ortamı adaya sağlanmaz. Bu özelliği ile IELTS en çok tercih edilen sınav türünden bir tanesi olarak günümüzde popülaritesini korumaktadır.

 

Sınav Formatı ve Puanlama

IELTS, Akademik (AC) ve Genel Eğitim (GT) olmak üzere iki ayrı modülde uygulanır. Sınav sonucunu eğitim amaçlı kullanmak isteyenler AC, göçmenlik v.b. amaçlı kullanmayı planlayanlar ise GT modülünü seçmelidirler.

IELTS, Dinleme (Listening), Okuma (Reading), Yazma (Writing) ve Konuşma (Speaking) olmak üzere dört bölümden oluşur. Her bölüm 1 – 9 arasında tam veya buçuklu olarak (6.0 – 6.5) puanlanır ve tüm puanlar dikkate alınarak Genel Puan (Overall Band Score) hesaplanır.

 

IELTS ile diğer bilgilere erişmek için tıklayınız.

 

Ana Sayfa Programlar | Basında West | Kurumsal |  Saatler ve Ücretler | Duyurular Kampanyalar | Yurtdışı Eğitim | İletişim