Üye Girişi
Login
 
Pass
 
 
 
 
 
 
 
 

İNGİLTERE YERLEŞİM VİZESİ DİL SINAVI

İzmir'de 25 yıllık yurtdışı eğitim konusunda hizmet veren bir kurum ve UKBA onaylı İngiltere Yerleşim Vizesi Dil Sınavı yetkili test merkezi olarak İngiltere Yerleşim Vizesi Kursu - Sınav ve Vize Danışmanlığı hizmeti veriyoruz.
 
İngiltere Yerleşim Vizesi nedir?

İngiltere yerleşim vizesi, İngiltere'de bulunan eşlerden birinin belli koşul ve kriterler ışığında yasal partner ya da aile bireylerine verilen bir oturma iznidir. Bu kriterlerin başında önemli koşullar gelmektedir. Özetle İngiltere'de bulunan eşlerden biri

    - Yasal yollarla gelir elde ediyorsa,

    - Bir iş yerinde çalışıyor ya da işletiyorsa,

    - Devletten herhangi bir maddi destek ya da işsizlik maaşı gibi kamu destek fonundan para almıyorsa,

    - İngiltere'ye aldıracağı aile bireylerinin geçimini İngiltere'de sağlayabilecek maddi güce sahipse, diğer hak sahipleri gibi bu kişinin aile bireylerini de İngiltere'ye aldırabilme hakkı tanınır. Bakınız bu vize başvurusunu yaparken özellikle "Aile Birleşim" değil, "Yerleşim Vizesi" başvurusu yapılması son derece önemlidir. Son yıllarda bu kavram ne yazık ki birbirleri ile karıştırılıyor ve sırf bu karışıklık sebebi ile yanlış başvurular yapılıyor. Bir çok kişinin "Aile Birleşim" olarak tanımladığı program aslında "Yerleşim Vizesi" programıdır. O nedenle bu resmi prosedürün profesyonel bir danışmanlık şirketince takip edilmesi önemlidir.


Aile yerleşim vizesi, pek çok kişinin alışık olduğu 1-3-6 ay ya da 5-10 yıl süre ile verilen geçici bir vize türü değildir. Bu vize İngiliz vatandaşlarına verilen pek çok sosyal hak ve kanun gibi kişiyi İngiltere'de yasal bir statüye kavuşturur. Vize sahibi resmi iş başvurusunda bulunabilir, bankada kendine ait hesap açabilir ve kredi kartı sahibi olabilir, belli şartlar gereği bir iş yeri açabilir, yanında eleman çalıştırabilir, bir iş yeri kiralayabilir, satın alabilir ve birikim sağlayabilir. Tabi tüm bu olanaklara sahip olmak için eşlerden birinin yukarıda bahsettiğimiz kriterlere mutlaka sahip olması gerekir.

 

Yazımızın başında bu vize türünün eşlerden birine verilmesi ile ilgili bir cümleden bahsetmiştik. Bu hakkın verildiği kişiler öncelikli olarak evli kişiler, 18 yaşından küçük çocuklar, 18 ve 18 yaşından büyük çocuklar, nişanlılar ve hemcins partnerlerdir.

 

Evli çiftler öncelikle bu aile kurumunun gerçekten halen işlediğini, bu evliliğin son yıllarda çokça yapıldığı gibi olan kağıt üzerinde yapılan bir evlilik olmadığını, eşlerin araya mesafe girse de birbirlerine bağlılıklarının sorunsuz bir şekilde devam ettiği mutlaka kanıtlanmalıdır. Bunun için eşler arası yapılan telefon görüşmeleri, para transfer dekontları, internet e-mail mesajları, hatta mesajlardaki bilgisayar IP numaraları, bunun gibi ilişkinin devam ettiğini gösterir her belge önemlidir. Çünkü son yıllarda bu nokta "anlaşmalı evlilik" kıstası altında ne yazık ki resmi makamları yanıltmakta, niyeti gerçekten dürüst olan çiftlerin statülerini de olumsuz etkilemektedir. O nedenle hazırlıklarınızı yaparken tüm işlemleri bilinçli ve sistemli bir şekilde yürütmenizi size öneriyoruz. 

 

Çocuklarınıza gelince, her 18 yaş altında bulunan çocuk anne ve babanın bakmakla yükümlü olduğu bir aile bireyidir. Nüfus Müdürlüklerindeki kayıtlarda görülen ki bunu vukuatlı nüfus suretinde sizler de izleyebilirsiniz, İngiltere'de bulunan eşlerden biri çocukları için yerleşim vizesine başvuruda bulunabilir ve çocukları İngiltere'ye alabilir. Burada öz evlat, üvey evlat ya da evlatlık ayrımı yapılmaz, aslolan Nüfus Müdürlüklerinde de kayıtlı olan çocuklarınızın statüsüdür. İstisnai bir durum olarak eğer bir çocuğun velayeti alınmışsa, mahkeme kararı delil olarak ibraz edilmelidir. Son yıllarda gerek aile içi gerekse aile dışı çocuk kaçırma eylemlerinde ciddi artış görüldüğü için ister turistik vize olsun isterse aile yerleşim vizesi, eşlerin her ikisi de noter kanalı ile çocuklarının yurtdışına çıkışlarının kendi bilgilerinin dahilinde olduğunu belgeleyen "muvaffakatname" yi mutlaka çıkarmaları gerekir. Aksi takdirde yerleşim vizesi alınsa bile yolculuk havalimanında daha başlamadan sona erecektir. Hiç bir resmi makam, bunlara havayolu şirketleri de dahildir, muvaffakatnamesi olmayan bir çocuğu ne uçağa, ne de sınırdan içeri alacaktır. Onun için bu noktayı kesinlikle atlamamalısınız.

 

Peki ya çocuk 18 yaş ve üstündeyse. Kanunlara göre artık bu yaşa gelmiş birey seçme ve seçilme hakkına kavuştuğu için ayrı bir birey olarak kabul edilir. Bu noktada yapılacak vize başvurusu yetişkin bir birey için yapılan başvurudan çok da farklı değildir dolayısı ile daha zordur. Burada önemli olan nokta İngiltere'de bulunan ailesinin gerektiğinde bu çocuğun da ihtiyaçlarını karşılayabilecek maddi güce sahip olduğunu belgelemeleridir. Bunun dışında yetişkin çocuğun da bir gelirinin bulunması, aldığı eğitim seviyesi ile kendi ayaklarının üzerinde durabilecek potansiyel ve kapasitede olduğunu kanıtlaması da çok önemlidir. 18+ yaş grubu için Konsolosluklar aile bireyi kavramını çok da telaffuz etmemektedirler. Hatta İngiliz toplumuna genel olarak baktığınızda 16 yaşına gelen bireylerin artık kendi hayatlarını çizme arayışlarına yöneldiklerine şahit olursunuz.

 

Bizim örf adet gelenek ve göreneklerimizde bulunan ancak İngilizlerin çok da anlam veremedikleri ama son zamanlarda yapılan yoğun başvurular nedeniyle artık onların da kanıksadıkları bir sosyal statü daha bulunmaktadır. Evlilik öncesi söz ya da nişanlılık durumu. Evliliğe ilk adım olarak değerlendirilen bu süreç İngiliz makamlarınca aday çiftlerin evlilik cüzdanı ya da bir başka yasal belgeleri olmadığı halde bir aile kurmak için yapılan bu girişimi ispatlanabilir bir hukuki süreç olarak görmektedir. Bu noktada resmi makamlara yardımcı olmak amacıyla tıpkı evli çiftlerin yaptığı gibi para transferi, karşılıklı mektupların varlığı (bu noktada klasik mektubun e-mailden çok daha etkili olduğunu bildirmeliyiz çünkü mektup üzerindeki pul, damga ve tarih sonuçta her zaman geçerli resmi birer belgedir) telefon görüşme kayıtları, nişan için yapılan hazırlıkların finansal ve harcamaların dökümü, nişan ya da söz merasiminde çekilmiş fotoğraflar bu gibi önemli belgeler biriktirilmeli ve resmi makamlara günü geldiğinde sunulmalıdır.

 

Niçin İngilizce Aile Birleşim A1 Sınavı?

A1 seviyesi, CEFR, yani Avrupa Ortak Dil Referans kriterlerindeki ilk seviyedir. Toplam 6 basamaktan oluşan dil skalasının (A1-A2-B1-B2-C1-C2) ilk basamağını temsil etmektedir. Bu seviye kişinin günlük temel gereksinimlerini basit şekilde dile getirme, bu basit cümleleri duyduğunda anlayabilme, öğrendiği kısıtlı kelime ve 'tense'lerle günlük yaşamda basit bir seviyede iletişim kurma becerisini ifade eder. Ayrıca kendini tanıtma, biriyle tanışma, çevresindeki insanların nerede yaşadıkları, nerede ikamet ettikleri, kimleri tanıdıkları, yaş, dil, din, ırk, saat, gün, sayılar gibi klişe kalıp ve durumları basitçe analiz edebilirler. Tabi bu karşılıklı iletişim yavaş, tane tane ve anlaşılır bir şekilde devam ederse A1 seviyesine sahip katılımcı çok daha rahat iletişim kurabilir. Bu kriterlere sahip olan aday, İngiltere'de bulunduğu toplum kurallarına daha kolay entegre olabilir yaşadığı toplumu daha iyi anlayabilir ve dolayısı ile İngiltere'de daha kaliteli bir yaşama imza atabilir. Bu sınavın varlığı aslında kişinin kendi çıkarları için de önemlidir. İngiltere A1 Aile Birleşim Sınavı resmi bir zorunluluk gibi görünse de aslına baktığınızda İngiltere'deki yaşamı çok daha kolaylaştıran amacına %100 hizmet eden bir sınavdır. Bu nedenle İngiltere A1 Aile Birleşim Sınavına katılan adayların bunu zaruri bir sınav olarak algılamaktan çok oradaki yaşamın bir kalite hazırlığı olarak görmesi önemlidir. Bunu 1989'dan beri İngiltere'ye binlerce öğrenci götüren, oradaki yaşam standartlarını, toplum örf, adet kural, gelenek ve göreneklerini çok iyi bilen, bunları iyi analiz eden ve uluslararası kültür ve eğitim konusunda çeyrek yüzyıl hizmet veren profesyoneller olarak söylüyoruz. Bu nedenledir ki İngiliz Hükümeti 29 Kasım 2010 tarihi itibarı ile bu sınavı zorunlu hale getirmiştir.


Niçin City & Guilds A1 Diploması?

City & Guilds İngiltere A1 Aile Birleşim Sınavına katılan adaylarımızın elde ettikleri A1 Diploması ile Birleşik Krallığa vize başvurusunda bulunabilirler. Çünkü Birleşik Krallık, City & Guilds gibi sadece ve sadece uluslararası geçerliliğe sahip diplomaları kabul etmektedir. Pek çok adayın düştüğü hata, herhangi bir standart İngilizce kursundan aldıkları antetli kağıda yazılmış bir kağıt ya da sertifika veya kurs bitirme belgesini Birleşik Krallık için geçerli olduğunu zannetmesi veya düşünmesidir. Ne yazık ki bazı kurumlar bu işi basit bir ticari kazanç olarak görebiliyorlar. Yabancı dil kursları bu resmi süreç ve konu hakkında bilgi sahibi olmadıkları için bazı standart belgeler hazırlayarak kursiyerlere bu belgeleri verme yolunu seçiyorlar. İngiltere Yerleşim Programı basit bir vize temin işlemi değildir ve her bir işlemin titizlikle takip edilmesini gerektirir. Öyle ki bugün Türk nüfusunun yoğun olduğu Almanya, Hollanda ve Belçika gibi ülkelerde benzer aile birleşim program ve sınavları uygulanmaktadır. İngiltere de dahil bu ülkelerde faaliyet gösteren Türk kökenli avukatlar, müvekkilleri için İngiltere Yerleşim Programı kapsamında tüm resmi yazışma, teknik ve gerekli diğer işlemleri takip ederler.


City & Guilds İngilizce A1 Aile Birleşim Sınav Formatı Nasıldır?

İngilizce A1 Yerleşim Vizesi Sınavı CEFR kriterlerine göre A1 seviyesine uygun zorluk derecesinde önce dinleme ardından konuşma olmak üzere iki aşamada yapılmaktadır. Temel İngilizce iletişim becerileri test edildiği için KET sınavına oranla çok daha kolay ve aday dostudur. Adaylarımız özel Callan Metodu ile uyguladığımız 60 saatlik İngilizce programından sonra İngilizce A1 Yerleşim Vizesi Sınavına katılabilirler. City & Guilds aynı zamanda İngilizce Europass Sertifika Eki verebilen tek sınav formatıdır. Bu sınava katılan adaylarımız aynı zamanda resmi olarak Avrupa Dil Pasaportu da almaktadırlar.

2012 Yılı itibarı ile güncellenmiş İngilizce A1 Yerleşim Vizesi Sınavı formatı şu şekildedir:

I.Aşama: Dinleme (Listening): 4 Bölümde oluşur ve toplamda 20 dakika sürer
Adaya toplam 25 soru sorulur ve her sorunun dört seçeneği bulunur.

1. Bölüm: Kısa cümlelerin ikişer kez dinlenmesi ve harflerin, kelimelerin, şekillerin ve sembollerin eşleştirilmesi : 7 Puan
2. Bölüm: Kısa cümlelerle iki kez dinletilen 7 durum içinde en iyi uygun yanıtı seçme becerisi . 7 Puan
3. Bölüm: İki konuşmacı arasında geçen beş kısa sohbette geçen konunun ana fikri, durumu, duyguların analizi, düşüncelerin saptanması, temel fikirleri anlama, amacın saptanması, verilen yanıtların algılanması ve aday tarafından yakalanması becerileri iki defa dinlenerek ölçülür : 5 Puan
4. Bölüm: İki konuşmacı arasında geçen diyaloğun iki kez dinletilmesi akabinde sohbeti oluşturan metnin bilgi ve durum analinin yapılması, mevcut durumun belirlenmesi ve algıda seçicilik : 6 Puan


Toplam Skor 25 Puandır ve yarısına denk gelen minimum 13 Puan ve üstü başarı sayılmaktadır.

II.Aşama: Konuşma (Speaking): 4 bölümden oluşur ve toplamda 5 dakika sürer

1. Bölüm: Adayın 5 ayrı durum içinden seçilen sorular çerçevesinde kişisel bilgileri yanıtlama : 1 dakika.
2. Bölüm: Adaya yöneltilen bir konu üzerinde karşılıklı konuşma ve fikir alışverişi : 1 dakika
3. Bölüm: 2 farklı resim üzerinde bulunan farklar hakkında tartışma : 1,5 dakika.
4. Bölüm: Adaya sorulan herhangi bir konu üzerinde konuşma ve tartışma : 1,5 dakika

Toplam Skor 25 Puandır ve yarısına denk gelen minimum 13 Puan ve üstü başarı sayılmaktadır.


İngiltere A1 Yerleşim Vizesi Dil Sınavına Nasıl Hazırlanırım?

Bu noktada İngiltere ve İngiliz eğitim sistemini yakından tanıyan, 1989'dan beri çeyrek asırdır eğitim sektöründe İngiltere ağırlıklı hizmet veren profesyoneller olarak gerek sınav hazırlık süreci, gerek grup şirketlerimiz bünyesinde İngilizce eğitim veren dil okullarımız, gerekse uluslararası eğitim sektöründeki çeyrek yüzyıllık deneyim ve başarılarımızdan yola çıkarak adaylarımızı titizlikle İngilizce A1 Yerleşim Vizesi Sınavına hazırlıyoruz. Bu sınavdan sonra dileyen adaylarımızın vize işlemlerini engin deneyimimizle titizlikle yerine getiriyoruz. Yurtdışı eğitim firmamız Deren & Koray International Tourism & Education Center yöneticileri olarak bugüne kadar 3000'in üzerindeki Türk öğrencimize İngiltere'de yaşam konusunda uyum ve oryantasyon eğitimi verdik, onları İngiliz ailelerin yanına gerek yaz okulu gerekse dil okulu programları çerçevesinde tek tek yerleştirdik. Bu noktada Türk öğrenci ve vatandaşlarımızın özellikle İngilizce işitme ve konuşma becerilerine dayalı iletişim becerilerini en üst noktalara çıkaran eşsiz sistem ve metodolojilerle tamamı anadili İngilizce olan öğretmenlerle İngilizce kurslarımızı kendi ülkemizde yürütüyoruz. Örneğin Londra'daki merkez okulumuzda eğitim alan Türk öğrenci ve işadamlarımıza sorunsuz İngilizce iletişim becerisini kazandırdığını izlediğimiz Callan Method ile tamamen Cambridge bazlı bir İngilizce eğitim programı sunuyoruz. Callan Method'un İngilizce eğitim sistemi ve dünya çapında kanıtlanmış başarısı İngiltere'deki yaşamın temellerinin atıldığı City & Guilds İngilizce A1 Yerleşim Vizesi Sınavına uygun bir sistemle eğitim vermektedir.


İşte İngilizce A1 Yerleşim Vizesi Sınavına hazırlık kursunda ENGLISH WEST eğitim kalitesi ve üstün Callan Method farkı:

- Kalitesi onaylanmış, 27 ülke 5 kıta ve 400'den fazla dünya okulunda yılda ortalama 1 milyon öğrencinin eşsiz İngilizce eğitim metodu
- City & Guilds İngilizce A1 Yerleşim Vizesi Sınavına %100 uyum ve adayın İngilizce konuşma ve dinleme becerisini 1/4 zamanda geliştiren hızlı sistem
- Sadece 60 saatlik eğitim sonunda 755 İngilizce kelime haznesi ve 5 İngilizce zamanı konuşabilme ve anlayabilme becerisi
- Maksimum 12, ortalama 8 kişilik sınıflarda verimli İngilizce eğitimi
- Özel bir sınıfın açılmasını beklemeden dil okullarımızda açılan sınıflarda direkt eğitime anında başlama avantajı ve zamandan tasarruf
- İngiltere'den gelen orijinal ders kitapları ile eğitim ve MP3 formatında ders kayıtları ile self study desteği. Kursiyerlerimiz ders notlarını ve MP3 kayıtlarını cep telefonlarında, bilgisayarlarında taşıyabilirler, İngilizce kurs haricinde İngilizce telaffuzlarını, dinleme (listening) ve konuşma (speaking) becerilerini her ortamda sürekli geliştirebilirler
- Stage 3'ü bitiren her aday için City & Guilds İngilizce A1 Yerleşim Vizesi Sınavı formatında 6 saatlik ek revizyon ve sınav simülasyonu
- Reel sınav öncesi deneme sınavı uygulamaları ve eksik noktalar üzerinde ek etüt çalışmaları ile İngilizce A1 Yerleşim Vizesi Sınavına hazırlık
- Uluslararası eğitim, turizm ve uluslararası resmi işlemlerde 25 yıllık Deren Koray deneyimi ve Deren Koray kalitesi
- İstanbul da dahil tüm ENGLISH LIFE ve ENGLISH WEST İngilizce Dil Okulları şubelerinde on-demand sistemiyle İngilizce A1 Aile Birleşim kursuna ve sınavına katılma olanağı.

 

Ayrıca kursiyerimiz İngilizce A1 yerleşim vizesi kursunu dilediği şubede alabilir ve İzmir yetkili sınav merkezimizdeki sınav takvimine katılabilir.

Hepsi ve daha fazlası Türkiye'de sadece ENGLISH LIFE İngilizce dil okulları şubelerinde sizi bekliyor !


İngiltere A1 Aile Birleşim Sınavına Nasıl Başvurabilirim?

İngilizce A1 Yerleşim Vizesi Sınavı için ENGLISH WEST İngilizce dil okulu şubelerimizi arayabilir ya da çevrimiçi ön başvuruda bulunabilirsiniz. Yetkililerimiz başvurularınızı 24 saat içinde hem e-mail ile hem de telefonla yanıtlayacaklardır.

Siz de 25 yıllık Deren Koray profesyonelliği ve deneyimden yararlanmak istiyorsanız, bugün bize başvurun...

İngiltere'nin ve yeni hayatın kapılarını sizin ve sevdikleriniz için aralayalım..

 

Ana Sayfa Programlar | Basında West | Kurumsal |  Saatler ve Ücretler | Duyurular Kampanyalar | Yurtdışı Eğitim | İletişim